Skip to main content

Detaljer

Dato: 29. januar – 2 februar kl.9 – 17Sted: Samavesa Yoga Skt. Pauls Kirkeplads 9 b 8000 Århus CPris: 5500  En efteruddannelse for yogalærere med lyst til at udforske samspillet […]

Adresse

Samavesa Yoga
Skt. Pauls Kirkeplads 9 B baghuset
2. sal 8000 Århus C

Fra yin til yang – en videreuddannelse i balance og bevægelse

Dato: 29. januar – 2 februar kl.9 – 17
Sted: Samavesa Yoga Skt. Pauls Kirkeplads 9 b 8000 Århus C
Pris: 5500 


En efteruddannelse for yogalærere med lyst til at udforske samspillet mellem det blide og det styrkende – det nærende hvil og den sansende bevægelse.

Hvordan kan vi åbne for mere variation i vores undervisning uden at miste forbindelsen til roen og nærværet? Hvordan kan vi lade yang-kvaliteterne vokse frem fra yin-rummet – med omtanke, blødhed og sanselighed?

På dette 4-dages kursus inviteres du ind i en levende praksis, hvor yin og yang mødes i et organisk samspil. Her bygger vi bro mellem det hvilende og det aktive, og du får konkrete redskaber til at skabe meningsfulde overgange i dine klasser – fra jorden til kroppen – fra yin til yang.


Du lærer blandt andet:

• At kombinere yin og yang i din undervisning – på en tryg og meningsfuld måde

• Praktiske principper for sekvensering af yin–yang klasser

• Små, nærende bevægelser og myofascial release

• Solhilsner, styrkende yogastillinger og blide yang-flows

• Yogaanatomi, på den spændende måde, med jordforbindelse og praksisnærhed

• Hvordan du skaber nærende overgange mellem det stille og det aktive rum

Det føles måske som en rejse – gennem krop, elementer og undervisningssprog. Fra jord til luft. Fra stilhed til puls. Fra Yin til Yang.


Du får også:

📓 Et trykt kursushæfte til dine noter

🌿 Adgang til et støttende onlineforum i tre måneder efter kurset

🍵 The på kanden og udstyr klar i yogasalen, når du ankommer

Alt sammen i en ramme, hvor der er plads til fordybelse, nysgerrighed og kollegialt fællesskab. Vi starter blidt – og afslutter med varme kinder og et styrket fundament i både krop og undervisning.


Praktisk

Det er en fordel, hvis du tidligere har deltaget på modulet “Essensen af Yin,” men det er ikke et krav for at deltage. Det er dog en forudsætning, at du allerede er yogalærer. ​e har deltaget på Essensen af Yin, men det er ikke et krav.

​Om Mari Nordstrøm

Mit forhold til Yin Yoga er en kærlighedshistorie.

Min Yin-undervisning udspringer af den klassiske Yin Yoga, af mine mange års studier hos Paul og Suzee Grilley og af mine studier af bindevæv og kroppens finurligheder hos inspirerende undervisere rundt omkring i verden, men er selvfølgelig også farvet af min baggrund som yogaterapeut. Jeg er særligt optaget af hvordan yoga kan bidrage til trivsel, indre udforskning og personlig udvikling – på yogamåtten og i hverdagen.

Jeg glæder mig meget til at besøge Århus inden længe og dele fordybelsen med dig.

 

Læs mere og tilmeld dig her på Maris hjemmeside Sattva-yoga

 

 

Et yoga studio i Aarhus

Vi er et yogastudie i Aarhus, som deler vores passion for yoga med alle der har lyst til at være med. Vi tilbyder et frirum, hvor du kan bevæge kroppen og sindet fri af hverdagen, hvor du kan tage tid til dig selv og din praksis

Modtag nyhedsbrev

Holdbeskrivelser

Adresse

  • Samavesa Yoga
  • Skt. Pauls Kirkeplads 9 B baghuset 2. sal 8000 Århus C
  • CVR: 41596902